niedziela, 23 maja 2010

Dar z krwi

Od szeregu lat z okazji akcji krwiodawstwa odprawiana jest w jednym a gminnych kościołów specjalna Msza św dziękczynna za wszystkich krwiodawców oddających bezinteresownie krew w naszej gminie. Tym razem została odprawiona w naszej parafialnej świątyni. Dlaczego u nas?

Bo w naszej parafii mieszka pan Wojtek, który jest prezesem stowarzyszenia Dar Serc. On to dwa razy w roku organizuje tę szlachetną akcję, w której bierze ponad 100 osób, w tym dużo młodzieży.

Ma mszę św. zaproszono lokalną władzę, czyli Wójta Gminy - pana Tadeusza Czajkę

Towarzyszyli mu organizator akcji nasz radny pan Wojciech Janczewski oraz miejscowy sołtys pan Mieczysław Paczkowski.

Homilię będącą wielkim dziękczynieniem dla dawców i organizatorów wygłosił ks. Infuat , diecezjalny duszpasterz honorowych dawców krwi, szpiku i innych organów.
W koncelebrowanej Mszy św. uczestniczył dodatkowo ks. Diakon i alumn Mertopolitalnego Seminarium Duchownego w Poznaniu.


Przeistoczenie: Oto Ciało pańskie, oto Krew Pańska
Oddając bezinteresownie krew swoją stajesz się podobny, (podobna) do Chrystusa


Modlitwa nad darami ołtarza w dniu dzisiejszym nabiera szczególnego znaczenia. To jednocześnie modlitwa nad darem krwi mieszkańcow gminy, nad darem "chleba" z jakim nasza gmina wesprze powodzian. Dziewiętnaście wsi gminy jest tak usytuowane, że generalnie nikomu nie grozi powódź. Przy długotrwałych a szczególnie intensywnych opadach może się co najwyżej zdarzyć lokalne zalanie piwnic w niektórych wsiach.

Na słowa kapłana "Przekażcie sobie znak pokoju " wyciągają się ręce parafian, w tym także Ewy.

"Oto Baranek Boży" i Komunia św wiernych

Modlitwa po komunii św.

Na koniec podziękowanie ks. Proboszcza i jak zwykle ogłoszenia parafialne

Do Mszy św śpiewał gminny chór im. Stanisława Nowowiejskiego dyrygowany przez pana Szczepana Tomczaka


Po skończonej Mszy św. pan Wójt i pan Wojtek dziękowali osobiście wszystkim członkom chóru za uświetnienie Mszy św.

Z niektórymi osobami zamieniając kilka słów

A Ewie robię zdjęcie z Małgosią (śpiewaczką), synową i Szymonem wnukiem mojego kuzyna Karola.


Jako ostatni z kościoła wychodzi (jak kapitan z okrętu) pan dyrygent dźwigając przenośne organy. Obok na zdjęciu Ks. Infuat z panem Wójtem i panem Wojtkiem przed plebanią.


A tu Ewa z panią Zosią żoną pana Wojtka.

Wywiad jaki udzielił mi pan Wojtek Janczewski od 10 lat organizator akcji honorowego krwiodawstwa:

Panie Wojtku, Spoglądam na plakat wywieszony na przystanku autobusu szkolnego w Baranowie i zastanawiam się czy to stosowne miejsce do propagowania idei honorowego krwiodawstwa?
Każde miejsce jest dobre dla promowania tak szczytnej akcji. Na stojącym obok gminnym słupie ogłoszeniowym zginęła by ta szlachetna inicjatywa niezauważona. A tak, przez małe szkolne dzieci docieramy z informacją do rodziców. Wystarczy że dziecko spyta mamę czy tatę co to znaczy "oddać krew" a tym samym wywoła u rodziców refleksję.
Na plakacie wpisano, że to już czterdziesta taka akcja.
Pierwszą akcję honorowego krwiodawstwa organizowałem przed 10 laty w 2000 roku. Przez pierwsze dwa lata zbieraliśmy krew 3 razy w roku. Od 2002 roku zbieramy krew co 12 tygodni, a więc cztery razy w roku. Na ten rok mamy jeszcze wyznaczone dwa terminy; 28 sierpnia i 20 listopada.
Czym uwarunkowany jest tak ścisły reżim terminowy?
Przede wszystkim fizjologią. Kobiety mogą oddawać krew po 12 tygodniach , mężczyźni już po 8 tygodniach. Ponieważ często zdarza się, że krew oddaje cała rodzina, chcąc im to umożliwić optymalną częstotliwością jest zbieranie jej co 3 miesiące.
Kto jest organizatorem tej akcji?
Oddawanie krwi odbywa się pod patronatem Wójta Gminy Tarnowo Podgórne w ramach Stowarzyszenia DAR SERC (nie mylić z Darem Serca) Jest to stowarzyszenie pozarządowe nie mające na razie jeszcze statusu organizacji pożytku publicznego.
Wróćmy do oddawania krwi.
Każda osoba oddaje w dniu zbiórki stałą ilość nie mniej i nie więcej - 450 ml krwi.
Czy akcji objęta jest patronatem medialnym?
Tak, w promocję włączają się Radio Merkury i Głos Wielkopolski. Bardzo dużą pozytywną rolę odgrywają Księża Proboszczowie, którzy informują, zachęcają i przekonują wiernych w ogłoszeniach parafialnych do włączenia się w oddawanie krwi.
Proszę powiedzieć z jakim odzewem spotyka się ta akcja?
Na majowe oddanie krwi zgłosiło się 140 osób, z tego po badaniach lekarskich ostatecznie oddało krew 119 osób. Zebraliśmy 54 litry krwi. Od początku, to jest od 22 stycznia 2000 roku w czasie czterdziestu zbiórek udało się zebrać 2713 litrów krwi. Rekordowa ilość dawców 216 osób była w sierpniu 2006 roku.
Czy tylko mieszkańcy gminy Tarnowo Podgórne mogą oddać krew?
Ależ nie, każdy, w wieku od 18 do 65 lat jeśli waży powyżej 50 kg i o ile nie ma przeciwwskazań lekarskich, może być honorowym dawcą krwi. Wystarczy, że się zgłosi na punkt poboru. Oprócz mieszkańców gminy zgłaszają się osoby z ościennych gmin, a także z terenu miasta Poznania.
Gdzie konkretnie odbywa się zbiórka?
Na akcję oddania krwi zorganizowaną w Szkole Podstawowej w Tarnowie Podgórnym , niekiedy jest to sala sportowa w Ośrodku Sportu i Rekreacji, przyjechał z wyposażeniem zespół około 20 osób z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu.
Wróćmy jeszcze do dawców. Co to są za osoby?
Trzy czwarte z nich to osoby w wieku do 35 lat, a na ostatnią akcję przyszło 11 nowych osób. Każda osoba jest wcześniej przebadana przez lekarza, a pobrana krew niezależnie od wywiadu lekarskiego poddawana jest obróbce i badaniom na obecność wirusa HIV i żółtaczki zakaźnej. Wynik dokładnego badania krwi udostępniany jest dawcy.
Czy oddanie krwi jest odpłatne?
Nie, to akcja honorowa. Dawca dostaje jedynie na miejscu sok, kawę i 8 czekolad na uzupełnienie kalori. Dodatkowo, od sponsora, na ostatniej jubileuszowej zbiórce każdy otrzymał paczkę kawy i dodatkową czekoladę, oraz do woli cukierków czekoladowych.
Panie Wojtku. Dziękuje bardzo że zechciał Pan udzielić mi wywiadu. Gratuluję zaangażowania w to piękne dzieło, którego efektem było uratowanie niejednego życia ludzkiego.
Ależ proszę, nie ma sprawy i zapraszam na 28 sierpnia na kolejną 41 zbiórkę krwi.
Niestety nie ten wiek.
To proszę przyjść zobaczyć.
Nie chcę żebyście mieli ze mną kłopot. Mnie pobierają krew do badań na leżąco, a jak widzę napełniającą się strzykawkę u innych to mdleję.

Brak komentarzy: