piątek, 30 października 2009

Cytadela - cmentarze










Na południowym stoku od strony śródmieścia rozciągają się cmentarze. Najdalej na zachód znajduje się Cmentarz Garnizonowy. Leżą tu głównie pochowani lotnicy zmarli po II wojnie światowej . Przy wejściu na kwaterę pomnik poległym lotnikom (Poznań to siedziba Dowódctwa Wojsk Lotniczych) . Żołnierskie groby proste i wszystkie bez krzyży. Jedyny krzyż to drewniany sześciometrowy krzyż na skraju kwatery.








Bardziej na wschód jest dawny Cmentarz parafii św. Wojciecha założony po 1833 roku, jedna z dwóch zachowanych XIX wiecznych nekropolii Poznania . Tutaj leżą powstańcy wielkoplscy oraz żołnierze polegli w latach 1918-20. Wszystkie nagrobki utrzymane są w jednym stylu przypominającym nieco krzyż pozbawiony górnego ramienia.










Jest tu kilkanaście indywidualnie wykonanych grobów- pomników. Powyżej z lewej pomnik 57 pułku piechoty, obok 7 pułku strzelców konnych, poniżej z lewej pod krzyżem widnieje napis:" W krainie Ducha nie ma pożegnania" a obok pomnik ufundowany przez ambasadę francuską Polakom armi gen. Hallera.











Dalej rozciąga się cmentarz prawosławny . To głównie mogiły rosyjskich jeńców z okresu I wojny światowej i wojny polsko - bolszewickiej z 1920 roku.








Tu spoczywają ofiary II wojny światowej oraz powstania poznańskiego z 1956 roku, a także znajdują się mogiły z prochami z innych miejsc Poznania i okolicy.



























Po prawej stronie schodów rozciąga się Cmentarz Bohaterów Polskich także założony w listopadzie 1945 roku, Tu spoczywają ofiary II wojny światowej oraz powstania poznańskiego z 1956 roku.










































W walkach o miasto brali udział poznaniacy. W wyniku przymusowego poboru zainicjowanego przez dowództwo sowieckie w dniach 20, 21 i 22 lutego 1945. zmobilizowane grupy mieszkańców wykorzystywano m.in. do oddziałów szturmujących Cytadelę. Zasługą „cytadelowców” był między innymi udział w budowie przejść przez fosy, co pozwoliło na przerzucenie do wnętrza fortu ciężkiej broni i wojska. Praca ta odbywała się pod ciągłym ostrzałem z niemieckich stanowisk obronnych, powodującym ogromne straty wśród szturmujących winiarski fort.
Trudno dziś precyzyjnie określić liczbę „cytadelowców”. Podawane są liczby od 4700 do 5000 w publikacjach Zbigniewa Szumowskiego. Większość poległych „cytadelowców” pochowano początkowo na placu Zamkowym (obecnie plac Mickiewicza), a w listopadzie 1945 roku ich groby przeniesiono do nowo utworzonej kwatery na Cmentarzu Bohaterów Polskich zlokalizowanej po prawej stronie schodów.























Są i takie groby i tablice upamiętniające ofiary terroru komunistycznego

Najbardziej na wschód rozciąga się Cmantarz Żołnierzy Brytyjskich utworzony w 1925roku, poległych podczas obu wojen, między innymi lotnicy rozstrzelani po ucieczce z obozu w Żaganiu.










Na Cytadeli znajdują się dwa muzea Muzeum Uzbrojenia i Muzeum Armii „Poznań” – oddziały Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu), usytuowane w częściowo odrestaurowanych obiektach fortecznych

Brak komentarzy: