sobota, 9 stycznia 2010

Taize - drugi sylwestrowy ranek - pomnik

31 grudzień 2009 Moją ostatnią Mszę św. odprawił o 8:00 rano ojciec Robert. Zamówiłem u niego "pewną intencję". Powiedziałem mu oczywiście o co chodzi. Nie chciał wziąć pieniędzy, mówiąc że będzie to rewanż za noclegi. Nie zgodziłem się na taki układ. Szkoda, że tak mało parafian przyszło ze swoimi podopiecznymi.
Na 8:30do kościoła dotarli bez mała wszyscy goście.

Animatorzy zajmują miejsce na środku kościoła na dywanie. Ułatwia to prowadzenie modlitw w czasie których następuje częste przekazywanie mikrofonu. Nie trzeba wstawać chodzić po kościele. wszystko odbywa się sprawnie i w wielkim skupieniu.

Modlitwa rozpoczyna się śpiewem kanonu: "Jezu, Tyś jest światłością mej duszy , Niech ciemność ma nie przemawia do mnie już. Jezu, Tyś jest światłością mej duszy. Daj mi moc przyjąć dziś miłość Twą.



Po kanonie "Alleluja"w czasie delikatnego śpiewu kolejnego "Alleluja" czytane są w wielu językach słowa psalmu 85:
1. Czyż to nie Ty przywrócisz nam życie, a Twój lud w Tobie będzie się weselił? Okaż nam Panie, łaskę swoją i daj nam swoje zbawienie
2. Będę słuchał tego , co Pan Bóg mówi: oto ogłasza pokój ludowi i swoim wyznawcom , którzy się zwracają ku Niemu swym sercem.
3. Zaprawdę,bliskie jest Jego Zbawienie dla tych, którzy Mu cześć oddają, i chwała zamieszka w naszej ziemi.
4. Łaska i wierność spotkają się ze sobą, ucałują się sprawiedliwość i pokój. Wierność z ziemi wyrośnie , a sprawiedliwość spojrzy z nieba.
5. Pan samym szczęściem obdarzy, a nasza ziemia wyda swój owoc. Sprawiedliwość będzie kroczyć przed Nim , a śladami Jego kroków zbawienie.

Po zaśpiewaniu dwóch kanonów: "Bóg jest miłością miejcie odwagę żyć dla miłości. Bóg jest miłością . Nie lękajcie się" i "Niech niebo i ziemia radują się z Twego zmartwychwstania" czytana była ewangelia wg św. Łukasza (3,10-16)

Śpiew kanonu Dziękujcie Panu , bo jest dobry jest wprowadzeniem do 7 minutowej ciszy przeznaczonej na indywidualną kontemplację.
która kończy się modlitwą: Duchu Święty, który napełniasz wszechświat. Ty w zasięgu naszych ludzkich, kruchych możliwości stawiasz ewangeliczne wartości : dobroć serca , przebaczenie, współczucie.

Modlitwa wstawiennicza:
Boże, nasz Ojcze, Ty gromadzisz nas w komunii Twojego Kościoła - ożyw nas swoją miłością.
Synu Boga żywego, Twoja wierność pozwala nam zawsze trwać w wierności względem Ciebie - ożyw nas swą miłością.
Synu Boga żywego, Ty znasz ucisk i ubóstwo - ożyw nas swą miłością.
Duchu Święty, Ty złożyłeś w naszych sercach dary , dzięki którym możemy być twórcami komunii - ożyw nas swą miłością.
Duchu Święty, Ty złożyłeś w naszych sercach dary , dzięki którym możemy być twórcami komunii - ożyw nas swą miłością.









Po wspólnym odmówieniu "Ojcze nasz" i śpiewie kanonu Piotr zapowiada spotkania w małych 12 osobowych grupach (tych samych co wczoraj), a potem chwilę przerwy i wspólny wymarsz na autobus z "niespodzianką" po drodze.










Po przeczytaniu kolejnego akapitu z "Listu z Chin" rozpoczynającego się od słów : "Dzielić się tym co mamy " i tekstu biblijnego z modlitwy porannej (Łk 3,10-16) zebrani dzielą się swoimi przemyśleniami, korzystając z poniższych pytań











Czym jest: "zajmowanie się otaczającym światem ?" Czego, moim zdaniem ludzie najbardziej potrzebują?








Jakie znam inicjatywy dzielenia się z innymi?. Które z tych inicjatyw są w zasięgu moich możliwości?









Dlaczego szukanie sprawiedliwości i pokoju jest dla chrześcijan tak ważne?









W zwartej grupie przemieszani z parafialnymi animatorami, przewodnikami młodzi maszerują środkiem ulicy Wspólnej w kierunku przystanku.











Po minięciu budynku sołtysa w dole na skrzyżowaniu zza drzew ich oczom wyłonił się Pomnik Bożego Miłosierdzia. Grupa zatrzymała się na jezdni przy krawężniku nie śmiąc wejść na śniegowy napis "Jezu ufam Tobie".









Po chwili, starając się nie zadeptać mojej roboty, młodzież podeszła pod sam pomnik stając u samego podnóża.

Tu wysłuchali krótkiej mojej prelekcji na temat historii postania pomnika.
Podkreśliłem dar jaki otrzymaliśmy na trzecie tysiąclecie od Jana Pawła II jakim jest dla świata ustanowione w pierwszą niedzielę po Wielkanocy święto Bożego Miłosierdzia (o czym głoszą słowa wykute w kamieniu pomnikowym),











Oraz drugi dar jaki odebrali parafianie z Baranowa od papieża Benedykta XVI w słowach: "Bożemu Miłosierdziu zawierzam was i wasze rodziny. Z serca wam błogosławię ", wypowiedzianych bezpośrednio po ustawieniu tego pomnika.










Starałem się podkreślić modlitewny i sakralny a jednocześnie publiczny charakter tego miejsca. Zwróciłem uwagę na wspólne 2 x w miesiącu modlitwy parafian w intencji beatyfikacji JP II, na modlitwy o pojednanie czego wyrazem jest stojący dzwon o takiej nazwie, na modlitwy w intencji życia od poczęcia do naturalnej śmierci,










Oraz na indywidualne modlitwy zanoszone przy poręczach i rolę w nich napisów "Jezu (ja klęczący przy lewej poręczy) ufam Tobie" i "Totus (ja klęczący przy prawej poręczy jestem) Tuus"










Starałem się mówić wolno i krótko, tak aby Hubert nadążył z tłumaczeniem moich słów na angielski.

Gdy skończyłem, chciałem byśmy odmówili wspólnie "Koronkę do Bożego Miłosierdzia" w intencji pojednania ludzi z ludźmi, ludzi z Bogiem i pojednania - jedności w kościele Chrystusowym oraz pojednania na świecie, między narodami. Niestety czasu do odjazdu autobusu pozostało niewiele i skończyło się na wspólnej modlitwie "Ojcze nasz".











Po czym zebrani weszli na pomnikowe stopnie by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.











Tych zdjęć jest kilka bo każdy mający aparat, komórkę chciał zabrać zdjęciowo- filmową pamiątkę do domu.










Pojawiła się też ekipa TV Trwam, która nie tylko że sfilmowała młodzież pod pomnikiem ale i przeprowadziła krótki wywiad z ks.Proboszczem.













Oraz Martą animatorką i wolontariuszką "Pielgrzymki zaufania przez ziemię".










A to państwo Irena i Jan Szostakowie goszczący u siebie ekipę kamerzystów TV TRWAM obsługującą medialnie Europejskie Spotkanie Młodych w Poznaniu i przy okazji robiące dzisiaj reportaż spod pomnika.


Uwaga: Reportaż spod pomnika ma się ukazać w telewizji TRWAM w niedzielę 10 stycznia o godz. 17:30


Byli i tacy (takie pary), które po dokładnym obejrzeniu wyrzeźbionych rąk małżonków splecionych kapłańską stułą zechciały sobie zrobić zdjęcie przy dzwonie.










To Magda, animatorka i wolontariuszka, która włożyła bardzo wiele wysiłku, czasu i pracy w organizację i zabezpieczenie logistyczne "Pielgrzymki zaufania przez ziemię" w Baranowie

Brak komentarzy: