2.4. Konstrukcja nośna
– wichry jej nie przemogą
Krzyż zostanie wykonany w konstrukcji stalowej, ze stali nierdzewnej i zakotwiony 0,25 m poniżej poziomu terenu na blokach fundamentowych. Na wykonanie całej jego ażurowej konstrukcji proponuje się użyć generalnie pięciu rodzajów profili rurowych, począwszy od średnicy 25, 38 i 51 mm na ramiona krzyża, a skończywszy na średnicy 219 mm, jaką będzie miało osiem słupów tworzących trzon krzyża. Głowica krzyża zostanie wykonana z rur średnicy 51mm, a poziome stężenie w miejscu dzwonu i u dołu części pokrytej szkłem z rur średnicy 101 mm. Grubość ścianek rur uzależniona jest od ich średnicy i wynosi od 3,2 do 8 mm.
Cała konstrukcja zostanie po raz kolejny przeliczona na etapie projektu technicznego na obciążenia ciężarem własnym, wiatrem, śniegiem, obciążenia dynamiczne dzwonem, obciążenia montażowe i eksploatacyjne. Przy kolejnych obliczeniach Wykonawca proponuje by wziąć pod uwagę współpracę tafli szklanych pokrywających trzon krzyża w przenoszeniu momentów skręcających.
****
Wczoraj skończyła się osełka masła z krzyżem, którą otrzymaliśmy w prezencie od cioci Czesi. O odwiedzinach u niej pisałem w poście dotyczącym pogrzebu cioci Ani. Na odjezdnym ciocia Czesia dała nam jeszcze jeden prezent: zdjęcie formatu A3. Niestety nie mogę go wkleić (wyczerpał się limit na wklejanie nowych zdjęć) Przedstawia rodzinę i gości biorących udział we Mszy św prymicyjnej księdza Michała. Po "weselnym" obiedzie prymicyjnym poproszono nas na schody przed budynek domu parafialnego w Ostrowie Wlkp. i tam w maju 2000 roku zrobiono nam zdjęcie. Mój dalszy kuzyn jest SDB, podobnie jak autor bloga Novus Hiacynthus http://novushiacynthus.blogspot.com/
którego relacje spod krzyża z Krakowskiego Przedmieścia i inne nauki polecam moim czytelnikom .
****
Słucham dzisiejszej niedzielnej homilii ks abpa Andrzeja Dzięgi z Jasnej Góry w czasie dożynek. Mówił dużo krzyżu. Stwierdził że Polacy przy krzyżu czuli się zawsze bezpiecznie. Przy krzyżu jest źródło siły. Tu rodzi się myśli najlepsza. Pod krzyżem następuje weryfikacja co jest dobre, a co zaniechać należy (oklaski). To przemawia za tym, pomyślałem by ŚKP stanął przed oknami pana Prezydenta.
Św. Jan Paweł II przed 30 laty powiedział że: "Polski nie sposób zrozumieć bez Chrystusa"zacytował ks. abp Andrzej Dzięga. Mówiąc o Placu Zwycięstwa w Warszawie stwierdził, że ten plac pozostawał święty dla Polaków zanim krzyż tam stanął. A stanął tam krzyż, bo to miejsce jest ważne (oklaski). Wasze pola, wasza praca, wasze skrzyżowania dróg są ważne i dlatego stawiacie tam krzyże. Tu nasunęło mi się skojarzenie plac przed Pałacem Prezydenckim jest ważny, bardzo ważny dla Narodu i dlatego tam stanie krzyż . Wcześniej czy później ale stanie. Bo to miejsce jest ważne dla Narodu.
Św. Jan Paweł II przed 30 laty powiedział że: "Polski nie sposób zrozumieć bez Chrystusa"zacytował ks. abp Andrzej Dzięga. Mówiąc o Placu Zwycięstwa w Warszawie stwierdził, że ten plac pozostawał święty dla Polaków zanim krzyż tam stanął. A stanął tam krzyż, bo to miejsce jest ważne (oklaski). Wasze pola, wasza praca, wasze skrzyżowania dróg są ważne i dlatego stawiacie tam krzyże. Tu nasunęło mi się skojarzenie plac przed Pałacem Prezydenckim jest ważny, bardzo ważny dla Narodu i dlatego tam stanie krzyż . Wcześniej czy później ale stanie. Bo to miejsce jest ważne dla Narodu.
W jaki sposób krzyż znak wiary powstaje? Zastanawiał się głośno ks. abp Andrzej Dzięga i podał przykład: Z drzewa spadają gałązki. Dwie z nich przypadkowo ułożyły się na znak krzyża. Setki ludzi przechodzą obok dwóch gałęzi spadłych z drzewa nie zauważając ich. A tu ktoś spojrzał i stwierdził że to krzyż i zaczął bluźnić Jezusowi Chrystusowi. Jak myślisz , że to znak zbawienia nie bluźnij, a mów: nie wierzę Panie, zaradź memu niedowiarstwu.
W końcowej części homilii ks.abp. Andrzej Dzięga poprosił zebranych by regularnie modlili się za Ojczyznę. Wystarczy, że co dziesiąty będzie to regularnie czynił a zmieni się oblicze ziemi tej ziemi.
Amen.
Trzeba zacząć od siebie pomyślałem. Każdą ostatnią dziesiątkę Koronki ofiarowuję w intencji rządzących za pana Prezydenta, za pana Premiera za posłów za senatorów, za kardynałów i biskupów. Nie wymieniam ich z nazwiska co oznacza, że jest wśród nich i bp Pieronek i abp Głódź, abp prymas Kowalczyk, bp Józef Zawitkowski , abp Gądecki i abp Paetz, abp Nycz i abp Wielgus oraz wszyscy pozostali.
Msza św. zakończyła się błogosławieństwem dla polskich gospodarzy i dla Gospodarzy Polski oraz wspólną modlitwą Pod Twoją obronę ...
****
Telewizja pokazała obrazek jak w czasie znaku pokoju prezydent Komorowski podaje rękę ministrowi rolnictwa i towarzyszącym mu osobom. Ja, gdy podaję rękę żonie i znanym mi sąsiadom z ławki nie myślę o nich, o moich przyjaciołach. Ja, chcąc służyć PRAWDZIE muszę rękę wyciągać do swoich wrogów. Nie czekać na nich, aż oni pierwsi ją wyciągną. Tu nie może być żadnych niejasności.
**** Po trzydziestu latach dzięki blogowi http://novushiacynthus.blogspot.com/ wyjaśniła mi się sprawa źródła tzw. "słówka do rodziców", które co niedzielę głosił zmarły 13 sierpnia br. ks. prałat Jan Szkopek - długoletni przeźmierowski proboszcz.. Zanim wstąpił do archidiecezjalnego seminarium duchownego w Poznaniu, chodził do salezjańskiego gimnazjum w Grabowie (Marszałkach).
Tam zgodnie z tradycyjną, miłą praktyką salezjańską, słyszał i wziął sobie do serca , po zmodyfikowaniu, zapoczątkowaną przez św. Jana Bosko praktykę, który na zakończenie dnia, po modlitwach wieczornych kierował do młodzieży i współbraci salezjanów kilka życzliwych, serdecznych słów kończąc najczęściej słówko znakiem zapytania.
****
Przed tygodniem uczestniczyliśmy z Ewą od rana do późnego wieczora w dożynkach "U księdza za płotem ". Z całego dnia, to jest z: - uroczystej koncelebrowanej Mszy św w zabytkowym kościele w Lusowie ,
- korowodu i obrzędu dożynkowego
- święcenia oraz degustacji staropolskiego jadła przygotowanego przez parafian
- występów zespołów w ramach X Powiatowego Przeglądu Zespołów Folkorystycznych :
- Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca "Modraki" z Tarnowa Podgórnego
- Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca "Skowronki " z Brańska
- Zespołu Tańca Ludowego "Chludowianie" z Chludowa
- Młodzieżowej Kapeli Dudziarskiej "Koźlacy" ze Stęszewa
- Zespołu Pieśni i Tańca " Ziemia Wrzesińska" z Wrześni
- Zespołu Pieśni i Tańca "Lusowiacy" z Lusowa
- Zespołu Pieśni i Tańca "Wiwaty" z Pobiedzisk
- Zespołu "Śpiwajuczi Hołosy" z Ukrainy
Statuetka - logo X Powiatowego Przeglądu Folklorystycznego w Lusowie
Zespół Lusowiacy
dzieci tańczące przed sceną
Mimo deszczu publiczność dopisała
Lusowiacy
Lusowiacy
Lusowiacy w polce
Zespół dał z siebie wszystko aby oczarować publiczność
Wiwat Lusowiacy
Po występie
Lew promuje akcję charytatywną: Pomoc dla powodzian gminy Dwikozy
Pani sołtys Wysogotowa promuje Święto Pyry
Sąsiedzi z Baranowa
Ewa na pomoście w promieniach zachodzącego słońca nad Jeziorem Lusowskim
Autor na spacerze nad jeziorem w przerwie między występami zespołów
Kościół Lusowski od strony ośrodka campingowego
Zespół Wiwaty z Pobiedzisk
Wiwaty na scenie
Jedna z oglądających występy dziewczyn tańczyła na murawie razem z zespołem Wiwaty
Wiwaty odbierają nagrodę z rąk burmistrza
A publiczność mimo deszcu do końca oklaskiwała występujące zespoły
basetle zespołu Wiwaty
Długo wyczekiwany zespół z Ukrainy
został tak jak inne zespoły statuetką i dyplomem oraz oklaskami publiczności
Dla mnie jego występy nie miały tej dynamiki co nasze wielkopolskie zespoły.
Mimo co rusz to padającego deszczu publiczność wytrwała do końca racząc się staropolskim jadłem
Organizatorzy z nagrodami
ach co to była za radość otrzymać ....
Piast i Rzepicha gościli wśród publiczności przez cały czas dożynek
Sraż gminna nie upilnowała Rzepichy, którą wyniesiono do księżowskiego garażu
Ewa delektowała się chlebem ze smalcem (ominęło mnie szykowanie kolacji)
Benie z Koleżanką zabraliśmy po skończonej imprezie do Baranowa.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz